» Obchody Jubileuszu 60-lecia sformowania 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie

60 LAT 29 PUŁKU LOTNICTWA MYŚLIWSKIEGO

60 lat temu, tak niewiele, a jednak tak dawno, bo właśnie wtedy w 1952 roku sformowano 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie. Czas zaciera wspomnienia, ubywa bohaterskich pilotów tamtych wydarzeń, giną bezpowrotnie wrażenia, fakty…

Każda rocznica jest powodem, by wracać wspomnieniami do tamtych cudownych lat, sięgać do pamięci pilotów, pułkowników, chorążych, podchorążych, czy generałów.

W związku z obchodami 60-lecia sformowania 29 PLM w Ornecie, Urząd Miejski w Ornecie, Stowarzyszenie Miastowieś, Gimnazjum Nr 2 w Ornecie oraz Miejski Dom Kultury zorganizowali 15 czerwca uroczyste obchody, na które zaproszono przedstawicieli Dowództwa Sił Powietrznych, byłych pilotów jednostki, władze powiatu i mieszkańców. Obchody rozpoczęły się uroczystą Sesją Rady Miejskiej w sali ratuszowej, podczas której nadano honorowe obywatelstwo ostatniemu dowódcy 29 plm – Pułkownikowi pilotowi dyplomowanemu Franciszkowi Walentynowi. Na zakończenie sesji ogłoszono wyniki konkursów: plastycznego, fotograficznego oraz historyczno-polonistycznego  o tematyce związanej z  lotnictwem i 29 plm.

Po uroczystej sesji, w nieodległej od Ratusza Galerii Art-Nova, otwarto wystawę o 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Wystawa zrealizowana została głównie przez członków Stowarzyszenia Miastowieś w ramach zadania publicznego przy wsparciu Gminy Orneta i Zarządu Powiatu Lidzbarskiego oraz pomocy Urzędu Miejskiego i MDK w Ornecie. Eksponaty na wystawę trafiły głównie z muzeów wojskowych w Gdyni i Bydgoszczy oraz ze zbiorów prywatnych.

Punktem kulminacyjnym obchodów był przemarsz ulicami miasta przy dźwiękach marszy granych przez Orkiestrę Wojskową z Giżycka oraz przy asyście kompanii honorowej 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odczytano Apel Pamięci. Przemówienia, salwy honorowe, modlitwy za poległych żołnierzy zdominowały ten etap obchodów.

Obchody zakończono wizytą w Gimnazjum Nr 2 – szkole noszącej imię 29 PLM.

29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego w 1968 roku został rozformowany. Przez tak krótki czas zdążył jednak zaprezentować nam najwyższy poziom wyszkolenia pilotów zajmując czołowe miejsca na Mistrzostwach Lotnictwa Myśliwskiego Wojsk Lotniczych i OPL OK.

„..przyjechałem tu z nadzieją, że spotkam i rozpoznam któregoś z kolegów..” – tak ze wzruszeniem mówił jeden z przybyłych pilotów. Dla takich słów, tych ludzi warto było przypomnieć kawałek historii naszego miasta.

29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego został sformowany w 1952 roku na warszawskim lotnisku Babice. W kwietniu tegoż roku przebazowany został do Malborka celem intensywnego szkolenia a w 1953 do Ornety już jako jednostka bojowa. W pierwszym etapie służby wyposażony był w samoloty odrzutowe Jak23, a w miarę rozwoju technologii lotniczej i dostaw sprzętu w samoloty bojowe : MiG15, Mig 15 bis, MiG17PF, Lim1, Lim2, Lim5 Lim5PF oraz samoloty szkolne (szkolno bojowe): Mig15UTI, SBLim 1, SBLim2, Jak11, Jak18, CSS13.

Przeznaczony był do działań wspierających wojska lądowe i morskie podczas działań taktycznych. 29 plm wchodził w skład Lotnictwa Operacyjnego.

Od samego początku był określany jako jedna z lepszych jednostek lotniczych o czym świadczą zajmowane czołowe miejsca na zawodach lotniczych .

Podczas wykonywania lotów na straży polskiego nieba zginęło 8 pilotów z tego pułku.

Pierwszym dowódcą był mjr pil. Michaił Bajczykow a ostatnim płk pil. Franciszek Walentyn.

Szczegółowe informacje o tej jednostce można znaleźć na wystawie w Galerii Art.Nova przy ul. Rycerskiej w Ornecie oraz na stronach internetowych.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress