Janina Racinowa
Urodzona 09 listopada 1914 roku w Szołach na Wileńszczyźnie – jako repatriantka w 1946 roku – tu w Ornecie odnalazła drugą małą ojczyznę. Tej szkole, temu miastu służyła swoją wiedzą i kulturą.
Przez 20 lat pełniła funkcję Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Ornecie (01. 09. 1954 – 31. 08. 1974). We wspomnieniach tych, którzy z nią pracowali jawi się jako osoba posługująca się piękną polszczyzną – samo słuchanie jej wypowiedzi stanowiło wielką przyjemność.
Była stanowcza, wymagająca, budziła respekt. A jednocześnie ciepła, serdeczna i opiekuńcza stała się autorytetem i przykładem nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim dla młodych nauczycieli, którzy wówczas związali swoje życie nie tylko zawodowe z Liceum. Tu w Ornecie została na zawsze umierając w 1993 roku.
Parafrazując słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego aktem odsłonięcia pamiątkowej tablicy ocalamy od zapomnienia chmurność jej oczu, ręce, serce, wszystkie chwile i Jej ślad na drogach życia wielu zgromadzonych tu szanownych gości, to widoczny znak i przykład dla współczesnych jak godnie żyć i trwać w pamięci potomnych.
Naród żyje dopóki język jego żyje.
» M.S. Orneta
Wodowanie statku odbyło się 19 lipca 1961 roku w Gdyni. Statek ten otrzymał nazwę „Orneta”, a jego matką chrzestną została Janina Racinowa – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Ornecie. Odtąd szkoła nawiązała ścisły kontakt z załogą statku, który wyrażał się wymianą korespondencji oraz wzajemnymi wizytami. Częstotliwość wymiany korespondencji uzależniona była przede wszystkim większą lub mniejszą aktywnością uczniów, którzy podjęli się jej prowadzenia, natomiast składanie wizyt utrudniał bardzo krótki postój w porcie gdyńskim.
Źródło: kroniki szkolne Liceum Ogólnokształcącego w Ornecie.