Ale Piękna Polska ! Spotkanie autorskie z Dorotą Bronikowską

KulturaNewsy

Już 19 grudnia 2023 roku, o godz. 17:00 Urząd Miasta Orneta oraz Cittaslow zapraszają na premierę książki Doroty Bronikowkiej „Ale Piękna Polska!”, która odbędzie się w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Ornecie.

Autorka zabierze Cię w podróż po Polsce nieznanej, spoza utartych szlaków. Opowie o najciekawszych miejscach i niezwykłych ludziach, których spotkała na swej drodze.

Jednym z miejsc, które wywarły na niej największe wrażenie jest Orneta. Zatrzymała się tu przejazdem na obiad, ale została trzy dni. Urzekło ją nie tylko miasto i jego mieszkańcy, ale również okolica. Dlatego to właśnie tu wymarzyła sobie premierę swojej książki.

Dorota Bronikowska od lat podróżuje po Polsce w poszukiwaniu skarbów w postaci niebanalnych ludzi i miejsc z niezwykłą historią. Książka „Ale Piękna Polska!” stanowi zbiór opowieści z tych wyjazdów.

Przeczytasz w niej między innymi o Magicznej Pławnej – stworzonej przez Darka Milińskiego. Artysta, wizjoner i czarodziej wybudował tam Arkę Noego, Zamek Baśni i Legend Śląskich, Gród Rycerski oraz Muzeum Przesiedlonych i Wypędzonych.

Dowiesz się w jaki sposób w polskich rękach znalazła się Berlinka – jeden z najcenniejszych księgozbiorów świata.

Jakie tajemnice skrywa klasztor w Lubomierzu?

Poznasz tajemnicę kubka, który ściągnął pioruny na wieżę konkatedry w Chełmży.

W książce są też opowieści kryminalne godne Agathy Christie. Pierwszą autorka wydarła epitafiom z przedsionka Sanktuarium świętego Jana z Dukli, drugą – o skarbie Krwawego Barona opowiedziała Krystyna Wasilkowska-Frelichowska z Nieszawy. Anna Bober-Tubaj, dyrektorka Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przedstawi fascynującą historię bolesławickich naczyń.

W książce przeczytasz również o Bornem Sulinowie, Żyrardowie, Górowie Iławeckiem.

Dowiesz się ile samochodów zjadły niedźwiedzie leśniczemu znad Morskiego Oka oraz dlaczego lepiej nie przeglądać się w Lustrze Twardowskiego.

Podczas spotkania odbędzie się pokaz slajdów pt. „Ale Piękna Polska!” a po pokazie autorka podpisze swoje książki.

Dorota Bronikowska – autorka bloga o podróżach po świecie AlePieknySwiat.pl. Jej artykuły ukazywały się na łamach m.in. magazynów „Podróże”, „National Geographic Traveler” czy „Kontynenty”. Za swoją podróż po Iranie na własnoręcznie zbudowanym bambusowym rowerze została nominowana do nagrody Podróżnik Roku przyznawanej przez „National Geographic Traveler”. Wszędzie, dokąd jeździ, szuka skarbów nieoczywistych i ludzi niestandardowych. W ostatnich latach swoje poszukiwania skoncentrowała na Polsce. Jej drugą pasją jest fotografia. Ma na swoim koncie wystawy fotograficzne – Sen o Saharze, Oman za zamkniętymi drzwiami. Od kilku lat pochłania ją cyjanotypia – jedna z najstarszych technik fotograficznych.

 

Spis treści:

Czarodziej z Pławnej.
Tajemnice ceramiki bolesławieckiej.
Białe kruki z sanktuarium w Krzeszowie.
Sanktuarium pełne skarbów.
Lubomierz – skarby z opuszczonego klasztoru.
Opowieść wigilijna ze Złotoryi.
Trujący skarb z Morskiego Oka.
Co zbroiły misie znad Morskiego Oka?
Ropki – magiczne miejsce w Beskidzie Niskim.
Ślady zbrodni w sanktuarium świętego Jana z Dukli.
Malowane stodoły w Bieszczadach.
Nieszawa – skarb Krwawego Barona.
Chełmża – perła mimo woli.
Borne Sulinowo – miasto, którego nie było.
Orneta – ukryty skarb Warmii.
Górowo Iławeckie – miasto Konrada Wallenroda.
Co ma Cortés do Lidzbarka Warmińskiego?
Lustro Twardowskiego i inne skarby Mazowsza.
Żyrardów – spacer po mieście idealnym.

 

Źródło: Ale Piękna Polska! – Spotkanie autorskie z Dorotą Bronikowską

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?