KulturaNewsy

Mobilne Planetarium w Ornecie

Jak możemy dowiedzieć się z wydarzenia utworzonego na Facebooku przez Urząd Miasta Orneta – w ramach VIII Orneckiej Nocy Muzeów w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ornecie odbędą się pokazy nieba w Mobilnym Planetarium.

Dla zainteresowanych ważna informacja !!!
Wstęp do planetarium możliwy będzie po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonu: 55 22 10 209 do piątku do godz. 14.30, ilość miejsc jest ograniczona. Każda z grup do 25 osób.

 

Co można będzie obejrzeć ?

 

Łucja, zagadka spadających gwiazd (Polaris 2)
Godzina:
17.30 – 18.00
Wiek: 5+
Grupa docelowa: przedszkola, szkoła podstawowa
Czas trwania: 30 minut

Film „Łucja, zagadka spadających gwiazd (Polaris 2)” to kontynuacja opowieści o dwóch przyjaciołach – pingwinie Jamesie oraz niedźwiedziu Wladimirze, którzy podróżują przez kosmos na pokładzie statku kosmicznego „Polaris”. Tym razem wyruszają, aby badać zorze polarne, jednak zmuszeni są lądować u podnóża prekolumbijskiej piramidy, gdzie spotykają , pasjonującą się kamieniami, koliberkę Łucję. Meteoryty, spadające gwiazdy, świetliste kamienie to kolejna zagadka, którą chcą rozwiązać. W tym celu wyruszają na Księżyc, potem do pasa asteroid, a na koniec lądują na jądrze komety. Kto bawi się rzucaniem kamieniami z kosmosu? Hipotezy, obserwacje i analizy pozwolą im znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

 

Zaczarowany globus
Godzina: 18.10 – 18.40
Wiek: 5+
Grupa docelowa: przedszkola, szkoła podstawowa
Czas trwania: 30 minut

Na wakacjach u swojego dziadka, mała Mia przypadkowo odkrywa tajemniczą machinę astronomiczną. Edek, Ekscentryczny wuj Mii, podstępnie zmusza ją do wykorzystania sekretnych mocy urządzenia i zmiany pór roku na Ziemi. Mia szybko orientuje się w potencjalnych konsekwencjach, jednak Edek nie chce odpuścić realizacji swojego niecnego planu. Historia opowiedziana w filmie jest angażująca i zaprojektowana tak by zainteresować dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Film posiada jasną strukturę, a elementy edukacyjne, podzielone na czytelne bloki tematyczne, naturalnie przeplatają się z główną fabułą filmu. Dzięki przystępnej formie i angażującej historii dzieci mogą usystematyzować posiadaną już przez siebie wiedzę, a także dowiedzieć się nowych informacji. Film dzięki temu jest ciekawy dla grup w różnym wieku.

 

Dwa Szkiełka
Godzina: 18.50 – 19.20
Wiek: 10+
Grupa docelowa: szkoła podstawowa oraz ponadpodstawowa
Czas trwania: 25 minut

Seans przedstawia historię teleskopu – przyrządu, dzięki któremu możemy poznawać Kosmos. Poznajemy astronomię czasów Arystotelesa, system heliocentryczny Kopernika, pierwsze odkrycia Galileusza i wspaniałe obrazy z teleskopu Hubble’a. Bohaterowie filmu, dwójka nastolatków, uczestniczą w astronomicznym pokazie nieba. Wraz z nimi dowiadujemy się jakich wspaniałych odkryć dokonali astronomowie budując coraz to większe i większe przyrządy.

 

Nasz Wszechświat
Godzina: 19.30 – 20.00
Wiek: 10+
Grupa docelowa: szkoła podstawowa, ponadpodstawowa oraz dorośli
Czas trwania: 30 minut

Nocne niebo, piękne i tajemnicze, od niepamiętnych czasów było obiektem podziwu człowieka i wyzwaniem dla jego intelektu starającego się pojąć jakie jest jego miejsce w bezmiarze Kosmosu. Film „Nasz Wszechświat” to kosmiczna podróż, którą zaczynamy w najbliższym otoczeniu Ziemi odwiedzając obiekty Układu Słonecznego, aby następnie udać się dalej, do obszarów, w których rodzą się i umierają gwiazdy i jeszcze dalej aż poza krańce Drogi Mlecznej w bezkresne przestrzenie oddzielające gwiezdne wyspy – inne galaktyki. Jednocześnie uczestniczymy w swoistej podróży w czasie od mitów i teorii starożytnych greckich astronomów, aż po kształtujące naszą wiedzę o Wszechświecie obrazy rejestrowane przez największe współczesne teleskopy.

 

W poszukiwaniu ciemnej materii
Godzina: 20.10 – 20.40
Wiek: 14+
Grupa docelowa: szkoła podstawowa, ponadpodstawowa oraz dorośli
Czas trwania: 27 minut

W poszukiwaniu ciemnej materii to film wykorzystujący nowoczesne środki wyrazu w pasjonujący i przystępny sposób przedstawiający wyzwanie stojące przed współczesną nauką – wyjaśnienie problemu kosmicznej ciemnej materii. Nieuchwytna ciemna materia zdaje się odgrywać ogromną rolę w ewolucji Wszechświata począwszy od Wielkiego Wybuchu do powstawania gigantycznych struktur supergromad galaktyk. Film prezentuje historię badań ciemnej materii począwszy od zaobserwowania w latach 30’ pierwszych oznak jej istnienia przez Fritza Zwicky’ego, naukowca, który wymyślił termin „ciemna materia”. Następnie prezentując w sposób niezwykle poglądowy analizę rotacji gwiazd w Wielkiej Galaktyce Andromedy, której autorem była Vera Rubin, przechodzi do prezentacji współczesnych metod badawczych prowadzanych, jak niezwykle czuły detektor umieszczony w dawnej kopalni. Stad podróżujemy w czasie i przestrzeni do Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN, gdzie pędzimy wraz z przyśpieszanymi protonami, które zderzając się w oszałamiających eksplozjach światła i dźwięku, produkują chmary nowych cząstek, których własności fizyczne wykrywane są przez gigantyczne detektory, analizowane w poszukiwaniu składników ciemnej materii przez współpracujące ze sobą zespoły naukowców z całego świata.

 

Źródło: Wydarzenie – Mobilne Planetarium

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
error: Treść bloga jest chroniona !!
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?