VIII Wystawa Warmińskiej Pracowni Ikony i Grupy Agathos

KulturaNewsy

Nieformalna grupa pod nazwą Warmińska Pracownia Ikony od 2010 roku skupia ikonografów studiujących i praktykujących sztukę ikonopisania z Nowego i Starego Kawkowa, z Pupek, Szałstr, Lutr, Olsztyna, Dobrego Miasta, w ramach programu „Laboratorium Tradycji – warsztaty dziedzictwa kulturowego, tradycja bizantyjska”. Warsztaty prowadzone są na Warmii od wielu lat przez Scholę Węgajty i Grupę Agathos.


Warmińska Pracownia Ikony kultywuje tradycyjną technikę pisania ikon, sięgającą pierwszych wieków chrześcijaństwa. Wszystkie ikony są wykonane na tradycyjnie przygotowanym podobraziu, w technice tempery jajowej z użyciem naturalnych pigmentów mineralnych. Do złoceń używane jest złoto tzw. transferowe lub płatkowe.

Ikony z Warmińskiej Pracowni wraz z ikonami Grupy Agathos prezentowane były na licznych wystawach:

  • 2012 roku w Galerii Synagoga w Barczewie,
  • 2014 roku w Ratuszu w Morągu oraz w Fabryce Sztuk w Tczewie,
  • 2016 roku na wystawie „Tajemnica Obecności” w Skansenie Miejskim w Dobrym Mieście.

Ikony gościły w Cerkwi grekokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Bartoszycach i w Cerkwi Podwyższenia Krzyża w Górowie Iławeckim. Obecne są na jesiennym szlaku wystaw w gminie Jonkowo w ramach lokalnego festiwalu „Sztuka w obejściu”. Niektóre z nich stanowią od 2014 roku stały wystrój Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia NMP i Św. Jana Ewangelisty w Nowym Kawkowie.

Od kilku lat warsztaty ikonopisania odbywały się w pobliskim Krośnie k. Ornety. W tym roku warsztaty odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 1 w Ornecie. Natomiast wystawa uświetni wnętrze Sali Sesyjnej Ratusza Miejskiego w Ornecie.

Wystawa czynna 07 – 28 lipca 2024 roku, od środy do niedzieli w godz.: 11.00 – 17.00 .

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie:

  • 14 lipca 2024 r. w godz. 14.00 – 17.00,
  • 21 lipca 2024 r. w godz. 14.00 – 17.00,
  • 28 lipca 2024 r. w godz. 14.00 – 17.00

Zadanie sfinansowane ze środków Budżetu Gminy Orneta.

 

Galeria zdjęć

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?