KulturaNewsy

XIV Festiwal Miast Cittaslow w Ornecie

Gmina Orneta ma zaszczyt być organizatorem XIV edycji Festiwalu Miast Cittaslow, który odbędzie się w dniach 16 – 17 czerwca 2023 r. w Ornecie. Rozpiera nas duma, że już od 2015 roku przynależymy do Sieci Miast Dobrego Życia.

Szczególnie cieszy nas fakt, że to właśnie w tym roku, roku szczególnym dla naszego miasta w związku z obchodami Jubileuszu 710 – lecia nadania praw miejskich Ornecie, mamy możliwość zaprosić do siebie przedstawicieli z 36 miast partnerskich oraz Członków Wspierających Stowarzyszenia, do najpiękniejszych zakątków naszego miasta.

Organizacja Festiwalu to nie lada wyzwanie, jednak warto włożyć w nią serce, zaangażowanie i wszelkie starania by móc cieszyć się tym pięknym i jakże ważnym dla nas wydarzeniem. Festiwal jest sposobnością do upowszechnienia idei ruchu slow life, ale także doskonałym czasem do promocji naszego miasteczka w gronie miast spod znaku ślimaka.

Udział w Festiwalu na chwilę obecną potwierdziły następujące miasta z sieci:
Rzgów, Olecko, Lidzbark, Dobre Miasto, Działdowo, Węgorzewo, Biskupiec, Braniewo, Barczewo, Murowana Goślina, Ryn, Gołdap, Reszel, Szczytno, Bisztynek, Rejowiec Fabryczny, Prudnik, Lubawa, Górowo Iławeckie, Olsztynek, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Głubczyce, Nowe Miasto Lubawskie i oczywiście ORNETA.

W dniu 16 czerwca 2023 r. zaproszone miasta wezmą udział w Paradzie Ślimaka zorganizowanej z okazji obchodów Dni Miasta. Podczas parady przeprowadzony zostanie konkurs dla miast z sieci Cittaslow na transparent z nazwą miasta. Pod Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej odbędzie się symboliczne otwarcie Placu Cittaslow zrealizowanego w ramach Rewitalizacji Przestrzeni Publicznej przy Miejskim Domu Kultury im. Franciszka Chruściela w Ornecie na cele kulturalno – rekreacyjno – sportowe. Głównym punktem dnia będzie Zebranie Krajowej Sieci Miast Cittaslow.

Zgłoszone miasteczka zaprezentują się podczas jarmarku rękodzieła i produktów regionalnych w dniu 17 czerwca 2023 r. przy Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej w Ornecie, ul. 1 Maja 45. Na stoiskach miast nie zabraknie materiałów promocyjnych, będących zaproszeniem do każdego z miast. Każde ze stoisk zostanie poddane ocenie i wystartuje w konkursie na najoryginalniejsze stoisko. Stoisko Gminy Orneta reprezentować będzie Koło Gospodyń Wiejskich „Ach te Baby” w Krośnie.

W tym dniu obowiązywał będzie Program Sceny Festiwalowej, którego szczegóły zdradzimy już wkrótce. Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że oprócz wystąpień zaproszonych gości przewidziano występy artystyczne oraz rozstrzygnięcia konkursów, w tym również wręczenie nagród w Zawodach strzeleckich w strzelaniu myśliwskim o Puchar Burmistrza Ornety dla Kół Łowickich oraz Nadleśnictwa Orneta.

Aby umilić pobyt naszym gościom w smoczym mieście, w tym czasie Stowarzyszenie Reduta Orneta zrealizuje projekt dofinansowany ze środków Gminy Orneta, pn. „Cittaslow w 710 – lecie Ornety”. Projekt będzie polegał na zaprezentowaniu swojego dorobku i działalności przez wszystkie sekcje Stowarzyszenia Reduta Orneta. Ta część wydarzenia będzie miała swoje miejsce przy siedzibie stowarzyszenia przy ul. Sportowej oraz przy Jeziorze Mieczowym w Ornecie. Warto tam zajrzeć i zapoznać się z ciekawostkami jakie przygotowali członkowie tej organizacji. Swoje dziedzictwo zaprezentuje:

  • Sekcja historyczna – obozy wojskowe,
  • Sekcja Eksploracji – warsztaty z wykorzystaniem wykrywaczy oraz magnesów neodymowych,
  • Sekcja Sportów Wodnych – pokazy nurkowania,
  • Sekcja Turystyczna – zwiedzanie Ornety dla gości Cittaslow,
  • Sekcja Strzelecka – zawody strzeleckie,
  • Sekcja Lotnicza – wystawa o Polskim Lotnictwie i Orneckim Lotnisku,
  • Sekcja imprez ogólnych – przybliżenie historii Ornety, orneckiego lotniska, 29PLM, I samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz Batalii Napoleońskiej 1807,
  • Wystawa zdjęć,
  • Pokaz filmu z I Wieloboju Spadochronowego Dreiel Oserbeek, foldery, forma interaktywna.

W przygotowania do Festiwalu zaangażowanych jest wiele osób, w tym organizacje pozarządowe działające na terenie Ornety, miejskie jednostki organizacyjne, osoby indywidualne, czego odzwierciedlenie można będzie podziwiać w świątecznym wystroju miasta.

Nie możemy się doczekać i już dziś zapraszamy na Festiwal.

Źródło: https://www.facebook.com/events/637011514905947/

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
error: Treść bloga jest chroniona !!
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?