PILNE: Kompostowni w Ornecie nie będzie. Inwestor oficjalnie wycofuje się z projektu
Mieszkańcy Ornety mogą odetchnąć z ulgą. Spółka EKO SYSTEMS Sp. z o.o. złożyła oficjalną rezygnację z planowanej inwestycji na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. Decyzja zapadła pod wpływem licznych głosów sprzeciwu i obaw zgłaszanych przez lokalną społeczność.
Do Urzędu Miejskiego w Ornecie wpłynęło właśnie pismo (datowane na 6 maja 2026 r.), które kładzie kres kontrowersjom wokół budowy instalacji do odzysku odpadów innych niż niebezpieczne. Mowa o planowanej kompostowni osadów ściekowych, która miała powstać na działkach nr 379, 378 i 382/1.
Głos mieszkańców wzięty pod uwagę
Z dokumentu wynika jednoznacznie, że głównym powodem wycofania się inwestora nie były błędy formalne, lecz „znaczenie odbioru społecznego”. Spółka przyznaje, że po rozmowach z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Ornecie, to właśnie obawy mieszkańców stały się kluczowym argumentem za porzuceniem projektu.
Inwestor w piśmie skierowanym do Burmistrza Ornety podkreśla:
„Oficjalnie rezygnujemy z udziału w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rzeczonej kompostowni”.
Co to oznacza dla miasta?
Rezygnacja EKO SYSTEMS oznacza natychmiastowe wstrzymanie procedur administracyjnych. Postępowanie środowiskowe, które budziło ogromne emocje wśród ornecian, zostanie umorzone.
To zwycięstwo dialogu i dowód na to, że opinia lokalnej wspólnoty ma realny wpływ na kierunki rozwoju infrastruktury w naszym mieście. Inwestor przyznał, że konieczność uwzględniania zdania mieszkańców jest niezbędna w procesie realizacji tego typu przedsięwzięć.
Ale …. czy na pewni to kończy sprawę ?! ….. mieszkańcy, bądźcie czujni !!!
Do tematu będziemy wracać w serwisie informacyjnym Orneta.net TV – miasto smoka; Niezależny Portal i Telewizja.
Źródło (zdjęcie): Redakcja / ORNETA – oficjalne konto

