Newsy

Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia 2023 roku

Święto Wojska Polskiego, obchodzone w Polsce 15 sierpnia każdego roku, stanowi ważną okazję do upamiętnienia i uczczenia wkładu polskich sił zbrojnych w historię narodu oraz do wyrażenia wdzięczności żołnierzom za ich poświęcenie, odwagę i służbę dla ojczyzny.

Data 15 sierpnia jest symboliczna, gdyż tego dnia w 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, znana również jako “Cud nad Wisłą”. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, w której Wojsko Polskie pokonało nadchodzące siły bolszewickie, przyczyniając się do zatrzymania ekspansji komunistycznej na zachód Europy.

Obchody święta mają na celu nie tylko uczczenie bohaterstwa i poświęcenia polskich żołnierzy, ale także podkreślenie współczesnej roli Sił Zbrojnych RP w zabezpieczeniu interesów kraju, jego obronie oraz międzynarodowych misjach pokojowych i humanitarnych. W tym dniu odbywają się uroczystości na terenie całego kraju, w których biorą udział przedstawiciele władz państwowych, wojska oraz społeczności lokalnych.

W centralnych obchodach często uczestniczy Prezydent RP, dowódcy Sił Zbrojnych, przedstawiciele rządu oraz innych instytucji państwowych. Uroczystości rozpoczynają się od mszy świętej, podczas której składane są modlitwy za poległych i żyjących żołnierzy. Następnie odbywają się defilady, parady wojskowe, a także pokazy sprzętu wojskowego. W niektórych miastach organizowane są także pikniki rodzinne, występy artystyczne i inne wydarzenia, które mają na celu integrowanie społeczności z wojskiem.

Współczesne obchody święta Wojska Polskiego to także okazja do podkreślenia znaczenia współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza sojuszy wojskowych, w których Polska uczestniczy. Uczestnictwo w różnego rodzaju misjach pokojowych, czy ćwiczeniach z innymi państwami ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności zarówno w regionie, jak i na świecie.

Święto Wojska Polskiego nie tylko upamiętnia bohaterów przeszłości, ale także hołduje współczesnym żołnierzom, którzy pełnią służbę w obronie ojczyzny oraz promocji pokoju na świecie. To ważne wydarzenie, które łączy naród w duchu patriotyzmu i dziękczynienia za trudną i odpowiedzialną służbę wojskową.

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
error: Treść bloga jest chroniona !!
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?