Znani i mniej znani

Janina Racinowa

Zawodowo związana ze szkolnictwem, nauczycielka i dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Ornecie; w czasie pracy zawodowej, jak i na emeryturze pełniła liczne funkcje społeczne. Odznaczona między innymi Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Urodzona 09 listopada 1914 roku w Szołach na Wileńszczyźnie – jako repatriantka w 1946 roku – tu w Ornecie odnalazła drugą małą ojczyznę.

Przez 20 lat pełniła funkcję Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Ornecie (01. 09. 1954 – 31. 08. 1974). We wspomnieniach tych, którzy z nią pracowali jawi się jako osoba posługująca się piękną polszczyzną – samo słuchanie jej wypowiedzi stanowiło wielką przyjemność.

Była stanowcza, wymagająca, budziła respekt. Została także matką chrzestną statku MS Orneta. A jednocześnie ciepła, serdeczna i opiekuńcza stała się autorytetem i przykładem nie tylko dla uczniów, ale przede wszystkim dla młodych nauczycieli, którzy wówczas związali swoje życie nie tylko zawodowe z Liceum. Tu w Ornecie została na zawsze umierając w 1993 roku.

Parafrazując słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego aktem odsłonięcia pamiątkowej tablicy ocalamy od zapomnienia chmurność jej oczu, ręce, serce, wszystkie chwile i Jej ślad na drogach życia wielu zgromadzonych tu szanownych gości, to widoczny znak i przykład dla współczesnych jak godnie żyć i trwać w pamięci potomnych.

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
error: Treść bloga jest chroniona !!
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?