Herzlake

HerzlakePrzewodniczący Rady Miejskiej Henryk Kaczmarek oraz Burmistrz Jarosław Kogut serdecznie przyjeli w Domu Kultury w Ornecie (wcześniej Wormditt) delegacje rady gminy Herzlake. Burmistrzowi gminy Herzlake Gerdowi Henkel towarzyszyli radni: Rita Wüstefeld, Heinz Prins, Ferdinand Busch i Holger Keller.

W uroczystym podpisaniu umowy partnerskiej wzięli udział wszyscy radni miasta Orneta, przedstawiciele wielu instystucji i firm oraz mieszkańcy Ornety. Obecny był również starosta lidzbarski Jacek Protas, który osobiście pozdrowił gości z Herzlake.

Powiaty Emsland i Lidzbark Warmiński w roku 2004 zawarły umowę o wspólpracy partnerskiej.
W swoich mowach powitalnych obaj burmistrzowie Kogut i Henkel podkreślali potrzebę wspólnych kontaktów i przyjaźni polsko-niemieckiej w zjednoczonej Europie. Cele te osiagniemy jeśli będziemy dbać o systematyczną i stalą wymianę w dziedzinie kultury, w dziedzinie socjalnej i gospodarczej oraz w dziedzinie zarzadzania samorządowego.

Burmistrz Gerd Henkel w swojej mowie nawiazal do pelnej cierpień historii narodu polskiego, który zarówno ze strony wschodniego jak i zachodniego sąsiada doświadczył niesprawiedliwości.

Tylko w II-ej Wojnie Światowej ponad 6 milionów Polaków, a w tym 3 miliony Żydów straciło swoje życie. Historia pokazuje, ze żaden naród nie da sobie wydrzeć prawa do wolności. Wlaśnie w walce o tą wolność wielu Polaków złożylo swoje życie w ofiarze.

„Schylamy głowy przed nimi. Na nas, Niemcach spoczywa obowiązek szukania porozumienia i przebaczenia! Młodzież niemiecka i polska powinna zatem w sposób szczególny przyczyniać się do lepszego porozumienia wśród narodów Europy” – powiedział Gerd Henkel, przekazując przy okazji pozdrowienia od starosty powiatu Emsland Hermann.a Bröring.a.

Starosta lidzbarski Jacek Protas podkreślił, ze zawarty układ partnerski pomiędzy Herzlake i Ornetą to kolejny ważny krok w rozwoju stosunków partnerskich pomiędzy powiatami Emsland i Lidzbark Warmiński.

Punktem kulminacyjnym programu wizyty w części kulturowej był udział delegacji z Herzlake w uroczystości jaka odbyła się na Uniwersytecie Olsztyńskim (Allenstein) i zwiedzanie starówki.

Delegacja z Herzlake na każdym kroku podkreślał piękno krajobrazu ziemi lidzbarskiej i była oczarowana wspaniałymi budowlami o charakterze sakralnym i historycznym.

Mieszkańcy Herzlake będą mieli juz niedługo okazje zobaczenia zdjęć i filmu z tej wizyty w ośrodku szkolnym w Herzlake.

Strona internetowa: https://www.herzlake.de

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?