Strelcha

StrelchaStrelcha jest małym Bułgarskim miastem z liczbą mieszkańców 4,858 ( dane z września 2005) Miasto leży 13 km na wschód od Panagyurishte i 41 km na północ od Pazardzhik i jest częścią regionu Panagyurishte.

Jest ono usytuowane w południowych okolicach góry Sredna Gora, łączy się w pięknej dolinie. Pozytywny klimat, piękno natury oraz źródła wody mineralnej połączyły się z bogatą historią i naturalnymi widokami co zmieniło miasto Strelcha w miejsce mające dobry wpływ na nasze zdrowie przez cały rok. Nawet jeśli miejska turystyka została zniszczona w okresie postkomunistycznym, zaczęła ona ożywać w ciągu ostatnich paru lat.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest Ortodoksyjny Kościół Św. Archanioła Michała dedykowany mieszkańcom miasta Strelcha, którzy zostali zabici podczas Buntu Kwietniowego w 1876r. Ich nazwiska zostały wyryte na dwóch ścianach kościoła. Co więcej, na osoby zwiedzające w nocy czekają kolorowe widoki oraz muzyka z śpiewającej fontanny mieszczącej się w centralnym miejscu miasta.

Ogrody różane rozciągają się na 3000 jest to jeden z największych regionów produkujących olej różany w Bułgarii. Olej ten jest najwyższej jakości. Oprócz róż, od lat 1990 i 2000 w Strelcha uprawia się lawendę, z której jest wyrabiany olej. Poza miastem Strelcha, droga do miasta Koprivshtitsa (24km) oferuje godne podziwu widoki gór. 3 km na południe od miasta Strelcha możemy zobaczyć słynny czarnoziem, wewnątrz którego archeolodzy znaleźli Świątynię Thracian. Czarnoziem jest jednym z największych w Bułgarii . jego wysokość jest większa niż 20 m, podczas gdy średnica wynosi około 80 . 90 cm. Dwa pomieszczenia i fasada zostały zbudowane z wielkich kamiennych brył połączonych żelaznymi konstrukcjami pokrytymi ołowiem. Największy z tych brył mierzy 2.6 m na 0.6. Ich układ ustawienie jest idealne, nie posiadające żadnej skazy. W wykopanym tunelu mającym długość 75 m ma powstać muzeum. Druga kamienna konstrukcja była uznawana jako sanktuarium. Została ona odkryta w północnej części. Składa się ona z trzech pomieszczeń o łącznej powierzchni 25 m. 2.5 km na wschód od miasta Strelcha możemy zobaczyć pozostałości twierdzy powstałej w 9-10 wieku naszej ery.

Twierdza została zbudowana na prawym brzegu rzeki Luda Yana na oddzielnym wzgórzu. Mury twierdzy zostały otoczone terenem w kształcie prostokąta o długości 140 m i szerokości 50 . 60 m. Na dodatek jest tam kilka zabezpieczonych pozostałości kilku innych warowni na południu i południowym-wschodzie miasta Strelcha.

Strona internetowa: http://www.strelcha.bg

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?