Zastawna

Miasto na Ukrainie, w obwodzie czerniowieckim na Bukowinie, siedziba władz rejonu zastawieńskiego. W 2005 miasto zamieszkiwało 10 tys. osób. Zastawna leży 35 km na północ od miasta Czerniowce i około 75 km od granicy ukraińsko-rumuńskiej.

Zastawna - miasto partnerskie na Ukrainie
Zastawna – miasto partnerskie na Ukrainie

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1589 roku. Od XVI wieku wraz z całą Mołdawią Zastawna znajdowała się pod zwierzchnością Turcji. Miasto zostało przyłączone do Austrii w 1775, a w 1849 stało się częścią Księstwa Bukowiny – kraju koronnego Cesarstwa Austrii. Od 1905 roku jako centrum powiatu.

W latach 1918–1940 należało do Rumunii. Zamieszkiwali je wtedy głównie Rusini (Ukraińcy), ale też Żydzi, Polacy (w tym polscy Ormianie), Niemcy i Rumuni.

Latem 1940 roku przyłączone do ZSRR. W latach 1941–1944 ponownie należało do Rumunii. Zdobyte przez Armię Czerwoną w 1944 r. W latach 1945–1991 część Ukraińskiej SRR w ramach ZSRR, a od 1991 roku należy do Ukrainy i jest miastem powiatowym obwodu czerniowieckiego.

W Zastawnej urodził się Julian Władysław Buchcik, ofiara zbrodni katyńskiej.

Za czasów austriackich w miejscowości istniały polski dom, szkoła i kościół katolicki. Po drugiej wojnie światowej Polacy z całej Bukowiny zostali przesiedleni na ziemie odzyskane.

Niedaleko centrum Zastawna znajduje się, porzucony obecnie, stary cmentarz z nagrobkami z napisami po polsku i po niemiecku.

Strona internetowa: https://zmr.gov.ua/

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zastawna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?