Zabytkowe organy w Ornecie przejdą kolejny remont. Urząd Miasta dofinansuje prace
3 czerwca 2026 roku Burmistrz Ornety Katarzyna Lasocka podpisała umowę z Proboszczem Parafii pw. św. Jana Chrzciciela na realizację kolejnego etapu renowacji zabytkowych organów.
To już V etap prac konserwatorskich przy tym wyjątkowym instrumencie. Bieżące zadanie obejmuje renowację zespołu brzmienia (część II), w tym kluczową naprawę i malowanie piszczałek prospektowych.
Montaż finansowy inwestycji:
- Całkowita wartość zadania: 25 000 zł,
- Dotacja z budżetu Gminy Orneta: 20 000 zł.
Wsparcie renowacji lokalnych zabytków to stały element działań orneckiego samorządu. Dzięki dotacji cenny, historyczny instrument nie tylko odzyska dawne walory estetyczne, ale przede wszystkim zostanie zabezpieczony i zachowany dla przyszłych pokoleń.
Urzędnicy dziękują parafii za dobrą współpracę i życzą sprawnego przebiegu zaplanowanych prac budowlano – konserwatorskich.
Źródło (zdjęcia): Redakcja / ORNETA – oficjalne konto



