Zabytki Ornety - okolica

Kościół pod wezwaniem Św. Katarzyny (Henrykowo)

Gotycki kościół  pod wezwaniem Św. Katarzyny w Henrykowie pochodzi z końca XIV wieku, był wielokrotnie remontowany. Wieżę kościoła dobudowano w 1715 roku. W niedługim czasie do wieży i na wschodniej fasadzie dodano przyczółki schodkowe. Płaski strop oraz ściany zdobią malowidła według projektu J. Strungego.

Główny barokowy ołtarz pochodzi z 1800 roku, wypełnia go obraz św. Katarzyny z 1682 roku. Ołtarze boczne pochodzą z okresu późnorenesansowego z 1639 roku, znajdują się na nich obrazy św. Anny oraz św. Marii Magdaleny. Organy kościelne oraz kazalnica pochodzą z połowy XVIII wieku.

Obok kościoła znajduje się późnobarokowa plebania z `1787 roku. W centrum wsi znajduje się kapliczka pochodząca z XVIII wieku.

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
error: Treść bloga jest chroniona !!
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?