Kaplica Jerozolimska

Zabytki Ornety

Położona przy drodze do Pasłęka na niewielkim wzniesieniu zwanym Wzgórzem Szubienicznym, gdzie wykonywano kiedyś zasądzone wyroki. Obecna budowla pochodząca z 1829 roku powstała na planie prostokąta w miejscu starszej, wzmiankowanej w 1606 roku. Budowla jest murowana i otynkowana. Na zewnątrz, na tylnej ścianie w płytkiej niszy znajduje się późnobarokowy krucyfiks z około 1740 roku.

Elewacje kaplicy zdobią płytkie blendy i pilastry, a wieńczą trójkątne szczyty z wolutami. W elewacjach bocznych umieszczono trzy okna o łuku odcinkowym, w opaskach, z czego dwa zewnętrzne ujęte płytkimi wnękami. Całość przykryto dwuspadowym dachem.

Wewnątrz zabytkowe wyposażenie, m. in. ołtarz barokowy z ok. 1800 roku, który miał poprzednio stać w kaplicy Św. Krzyża w kościele farnym. W ołtarzu tym umieszczono rzeźbę Najświętszej Marii (po lewej stronie ołtarza) i Chrystusa Zmartwychwstałego w zwieńczeniu, a w polu środkowym krucyfiks na tle malowanego krajobrazu.

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?