KulturaNewsy

Prawa i poszanowanie godności osobistej – czyżby walka z wiatrakami ?

Po niezbyt przyjemnych doświadczeniach trwających już od kilku lat, postanowiłem w końcu upomnieć się o swoje prawa i poszanowanie godności osobistej od instytucji krzewiących kulturę w naszym mieście i gminie.

Po wcześniejszych ustnych prośbach i rozmowach z przełożonymi pracowników instytucji zajmujących się szerzeniem kultury w naszym mieście i gminie  na temat ich bezpardonowych zachowań i naruszania podstawowych praw obywatelskich oraz nadużywania swoich stanowisk do prywatnych „wojenek”, nadinterpretacji przepisów na własną korzyść i celowe wprowadzanie osób postronnych w błąd, złożyłem dzisiaj, to znaczy 29 sierpnia 2023 roku pismo do Burmistrza Ornety, Dyrektora CKiBM w Ornecie oraz Rady Miasta Orneta i z niecierpliwością czekam na działania naprawcze w tej sprawie.

 

Poniżej zamieszczam treść złożonego pisma:

 

Waldemar Mańkowski                                                                                                                                Orneta 2023.08.29
11-130 ORNETA
ul. Kwiatowa 31
tel. 503 061 389

Urząd Miasta
11-130 Orneta
Burmistrz
Pan
Ireneusz Popiel

 

Centrum Kultury i Biblioteka Miejska
11-130 Orneta
Dyrektor
Pani
Agnieszka Lewandowska

 

Szanowni Państwo

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na ostatnie wydarzenia, które miały miejsce w ramach działań prowadzonych przez Państwa jednostkę promującą kulturę w naszej gminie. Bardzo mnie smuci konieczność napisania tej skargi, ale uważam, że jest to ważna sprawa, którą należy podjąć.

W ostatnim czasie miałem okazję uczestniczyć w kilku wydarzeniach organizowanych przez Państwa jednostkę. Niestety, muszę wyrazić głębokie zaniepokojenie sposobem, w jaki byłem traktowany przez pracowników Państwa instytucji oraz treścią, która była prezentowana i kierowana w trakcie tych wydarzeń w stronę mojej osoby.

Otóż w dniu 01 maja 2022 roku jako uczestnik wycieczki rowerowej organizowanej przez MDK w Ornecie doświadczyłem bardzo złego i złośliwego traktowania i niewybrednych komentarzy w stronę mojej osoby, zabraniających dokumentowania tego wydarzenia w celu promowania tej imprezy na prowadzonym przeze mnie, niezależnym portalu Orneta.net – miasto smoka; Nieoficjalny serwis miasta.

Pracownica MDK zajmująca się ochroną danych osobowych w tej jednostce wspierana przez pracownicę PUP Oddział Orneta w sposób niewybredny, bardzo głośno wymieniając moje dane osobowe zabraniała wręcz krzycząc, iż nie mam prawa nagrywać tej imprezy ponieważ ona i osoba ją wspomagająca, nie życzy sobie być przeze mnie nagrywana. Pragnę oświadczyć, iż była to impreza masowa, a reprezentantka MDK w Ornecie nie była w tym momencie osobą prywatną i na prywatnej imprezie.

Jako osoba zajmująca się ochroną danych osobowych powinna znać przepisy w tym zakresie, a z tego wynika, że nie zna ich, a jeżeli zna to manipuluje i uskutecznia prywatne wojenki.

Dla zobrazowania niekompetencji tej pani dołączam wydruk z odpowiednich przepisów.

Rozmawiałem wcześniej na ten temat z Panią dyrektor Agnieszką Lewandowską, lecz zapewne nie przyniosło to obiecanego mi rezultatu, gdyż:

Inna sytuacja miała miejsce dnia 26 sierpnia 2023 roku podczas imprezy na zakończenie wakacji 2023 roku na terenie MDK o obecnej nazwie CKiBM, gdzie podczas nagrywania imprezy podszedł do mnie pracownik prowadzący konferansjerkę i w sposób niewybredny zaczął mnie besztać przy świadkach i zabraniać mi nagrywania, używając wcześniej wspomnianego argumentu w brzmieniu : „ nie życzę sobie być przez Ciebie nagrywany”.

Nadmieniam, iż osoba, która siedziała obok mnie /pani/ również nagrywała i robiła zdjęcia, lecz w stosunku do jej osoby nic takiego nie miało miejsca.

Dla zobrazowania – proszę zwrócić uwagę na fotografię zamieszczoną na Facebook na profilu CKiBM Orneta gdzie jest uwidoczniona moja osoba oraz osoba wspomnianej pani, która siedzi obok mnie, a która również filmowała i robiła zdjęcia na tej imprezie.

Już od dość długiego czasu jestem wręcz szykanowany przez pewnych pracowników UM oraz CK, którzy pomimo zapewnień o współpracy, robią wręcz wszystko by utrudnić mi dostęp do informacji o życiu kulturalnym, imprezach i formach współpracy z mieszkańcami miasta i gminy traktując mnie i mój serwis miasta Orneta jako rzekome zagrożenie, czy też konkurencję. Jest to niedopuszczalne, a zarazem bardzo dziwne, gdyż powinno im zależeć na propagowaniu naszego miasta w jak najszerszym stopniu i we wszelkich nośnikach informacji publicznej.

A dlaczego tak nie jest? Właśnie na to oczekuję odpowiedzi i wyjaśnienia.

Reasumując:

Po pierwsze, chciałbym skierować uwagę na nieodpowiednie zachowanie niektórych pracowników Państwa jednostki. W trakcie interakcji z nimi doświadczyłem niezasadnych obraźliwych komentarzy i zachowań, które w mojej ocenie naruszyły moje prawa obywatelskie do szacunku i godności. Każda osoba, niezależnie od swoich przekonań czy poglądów, zasługuje na traktowanie z szacunkiem i godnością, a zachowania pracowników Państwa jednostki nie były zgodne z tymi wartościami.

Po drugie, jako instytucja promująca kulturę, Państwa jednostka powinna dążyć do propagowania różnorodności, otwartości i tolerancji, a nie wzmacniania podziałów, czy promowania uprzedzeń.

Pragnę podkreślić, że jako obywatel mam prawo do swobodnego wyrażania swoich opinii oraz do uczestniczenia w kulturze i życiu społecznym naszej gminy bez obaw o obrażające zachowania czy treści. Jako instytucja publiczna, Państwa jednostka ma obowiązek działać zgodnie z zasadami równości, szacunku i sprawiedliwości.

Dlatego też, proszę o podjęcie odpowiednich kroków w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz podjęcia działań naprawczych. Mam nadzieję, że nasza gmina może nadal być miejscem, w którym wszyscy mieszkańcy mogą cieszyć się kulturą i wyrażać swoje przekonania bez strachu przed niezasadnymi obrażeniami czy dyskryminacją.

Z poważaniem
Waldemar Mańkowski

 

Do wiadomości:
Rada Miasta Orneta

Załącznik do pisma:

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83

Ochrona wizerunku, adresata korespondencji i tajemnicy źródeł informacji

Art. 81.

  1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie,
  2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
    1. osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
    2. osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

 

Ciekaw jestem rezultatu. A swoją drogą ciekaw jestem, czy ktoś ma również takie doświadczenia – piszcie w komentarzach.

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
error: Treść bloga jest chroniona !!
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?