Osetnik
Wieś założona w 1289 przez braci biskupa Henryka Fleminga. Od 1539 roku stanowiła w części własność kapituły warmińskiej, a po I rozbiorze Polski od 1772 roku skarbu pruskiego.
Read MoreOpin znajduje się 3 kilometry od Ornety, przywilej lokacyjny został wystawiony przez wójta biskupiego Henryka z Lutr w 1333 roku, a potwierdził go biskup Herman z Pragi 8 listopada 1345 roku. Osadnicy przez jeden rok byli zwolnieni z czynszu; prawo do założenia karczmy biskup pozostawił sobie, a osiem łanów wolnych od wszelkich powinności otrzymał komornik biskupi Buxo.
Read MorePałac został zbudowany w 1772 roku dla szlachcica, Stanisława Rutkowskiego. W XIX wieku w budynku przeprowadzono gruntowny remont, w trakcie którego nadano mu cechy neogotyckie. Od strony ogrodu powstała wówczas wysoko sklepiona sala z ostrołukowymi oknami, dobudowano przedsionek do frontowego portalu, a do elewacji północno-zachodniej dostawiono oficynę z wąskimi, ostrołukowymi oknami na piętrze.
Read MoreBogatyńskie, z niemieckiego – Tungen, to mała wieś rycerska, jakich wiele innych na Warmii, lecz wyróżnia ją odrestaurowany pałac. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska pierwszych właścicieli – rodu Tunge.
Read MoreWieś Mingajny znajduje się 11 km na wschód od Ornety na trasie prowadzącej do Lidzbarka Warmińskiego, w miejscu dawnej pruskiej osady Mynyen. Na założenie wsi wydzielono 100 włók ziemi (ok. 1600 dzisiejszych hektarów), w tym 4 włóki zarezerwowano pod budowę kościoła. Przywilej lokacyjny dla wsi nadany został 4 marca 1311 roku. Po zniszczeniach wojennych w XV wieku, przywilej ten został odnowiony przez biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode w 1505 roku.
Read MoreGotycki kościół pod wezwaniem Św. Katarzyny w Henrykowie pochodzi z końca XIV wieku, był wielokrotnie remontowany. Wieżę kościoła dobudowano w 1715 roku. W niedługim czasie do wieży i na wschodniej fasadzie dodano przyczółki schodkowe. Płaski strop oraz ściany zdobią malowidła według projektu J. Strungego.
Read MoreWieś Henrykowo założona została około 1304 najprawdopodobniej przez Henryka Laberyka i wymieniana była już z kościołem w roku 1312 i 1316. Ponownej lokacji w roku 1326 na obszarze 113 włók, położonych na polach Rudicus, Glebisken i Comainen w komornictwie melzackim, dokonała kapituła warmińska. Sześć włók przeznaczono na uposażenie kościoła, 11 włók nadano zasadźcy.
Read MoreWzniesiony w drugiej połowie XIX i początku XX wieku zapewne na miejscu średniowiecznego dworu z fundamentami z XVII wieku. Położony na nieznacznym wzgórzu odsuniętym od traktu. Późnobarokowy, silnie zniekształcony z fasadą frontową zwróconą ku wschodowi.
Read MoreKatolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja został wzniesiony w I połowie XIV wieku, choć pierwsze informacje o istnieniu parafii w Bażynach pochodzą już z 1289 roku. Do dziś dotrwały XIV-wieczne relikty dawnej świątyni tkwiące w murach obecnego kościoła.
Read More