Pałac w Bażynach

Zabytki Ornety - okolica

Wzniesiony w drugiej połowie XIX i początku XX wieku zapewne na miejscu średniowiecznego dworu z fundamentami z XVII wieku. Położony na nieznacznym wzgórzu odsuniętym od drogi. Późnobarokowy, silnie zniekształcony z fasadą frontową zwróconą ku wschodowi.

Murowany i otynkowany, piętrowy i podpiwniczony budynek zbudowany na planie prostokąta, układ wnętrza dwutraktowy z sienią i klatką schodową na osi. Pomieszczenia kryte na parterze z sufitem z fasetą na piętrze stropami belkowymi, piwnice zasklepione kolebką z lunetami. Częściowo zachowana stolarka schodów, podłóg i drzwi. Elewacje gładkie: główna siedmio, a boczne dwuosiowe. Dach naczółkowy z facjatką od frontu i półkolistymi lukarnami nad półszczytami.

Notka: Pałac w Bażynach, foto: Rafał Dąbrowski

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?