Newsy

Ułan z 14 Pułku Matki Boskiej Jazłowieckiej w Ornecie

W minioną niedzielę, 1 października 2023 roku, w malowniczych okolicach Ornety, dokładnie we wsi Bażyny, wydarzyła się niezwykła historia, która poruszyła serca mieszkańców tego spokojnego miejsca. Wśród zieleni drzew i pól, pojawił się tajemniczy ułan, który na pięknym, białym koniu zatrzymał się, aby odpocząć przed dalszą podróżą. Jego obecność wzbudziła ciekawość i zdziwienie, aż wreszcie mieszkańcy odkryli tożsamość tego niezwykłego podróżnika.

Okazało się, że tajemniczy ułan to Pan Zbigniew Sosnowski, a jego ubranie nie było zwykłą fantazją, lecz autentycznym umundurowaniem. Pan Zbigniew jest członkiem Stowarzyszenia we Wrocławiu – 14 Pułk Matki Boskiej Jazłowieckiej. To właśnie w tym stroju, z dumą reprezentuje ducha ułanów, którzy służyli Polsce w przeszłości.

Podczas rozmowy z lokalnymi mieszkańcami, Pan Zbigniew Sosnowski zdradził, że jego niezwykła podróż rozpoczęła się w Wałbrzychu, a obecnie zmierza w kierunku Gdańska. To jednak nie jest zwykła podróż, to pielgrzymka, krucjata i misja, które łączą w sobie elementy patriotyzmu i religijności, tak bardzo przez niego pielęgnowane.

Pan Zbigniew podróżuje w ten sposób, aby oddać hołd Ułanom, którzy polegli za naszą wolność. To dla niego ważne, by nie zapominać o bohaterach przeszłości i ich poświęceniu. Podczas tej niezwykłej podróży przez Polskę, towarzyszy mu i chroni od nieszczęść Matka Boska Jazłowiecka, którą nosi w sercu. Ma ze sobą również medalik z Jej wizerunkiem, który jest dla niego opoką i źródłem siły.

Na tym medaliku Matka Boska Jazłowiecka trzyma ręce skrzyżowane na piersi, przekazując nam w ten sposób piękne przesłanie w języku migowym: „Kocham Was”. To gest pełen miłości i oddania, który towarzyszy Panu Zbigniewowi w jego wyjątkowej podróży.

Ta niezwykła historia jest świadectwem nie tylko o determinacji i oddaniu Pana Zbigniewa, ale także o sile patriotyzmu i ducha religijnego, które nadal żyją w sercach wielu Polaków. Miejmy nadzieję, że jego podróż przyniesie mu wiele pięknych przeżyć i pozwoli docenić naszą historię oraz wartości, które są dla nas tak istotne.

 

 

Galeria zdjęć

Fotografie pochodzą z zasobów prywatnych nadesłane przez mieszkańca gminy Orneta.

 

Źródło zdjęć: ORNETA – oficjalne konto

Waldemar Mańkowski

Nazywam się Waldemar Mańkowski, a to jest nieoficjalny serwis miasta Orneta, który stworzyłem w czerwcu 2000 roku i prowadzę go, będąc prawdziwym entuzjastą oraz dumnym mieszkańcem tego urokliwego miasta. Jeśli jesteście ciekawi historii i teraźniejszości Ornety, to jesteście we właściwym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
error: Treść bloga jest chroniona !!
Otwóż czat
1
Witaj ... w czym mogę Ci pomóc ? :)
Witaj .... w czym mogę Ci pomóc ?